Durvju vēsture

Katru dienu mēs desmitiem reižu atveram un aizveram dažādas durvis – iekšdurvis, ārdurvis un bīdāmās durvis, bet vai esat kādreiz aizdomājušies, cik sens ir šis noderīgais izgudrojums?

Vajadzība pēc durvīm cilvēkiem izveidojās jau no tiem laikiem, kad tika uzcelti pirmie mājokļi un radās vajadzība tos aizsargāt. Senajos laikos ieeja alā tika norobežota ar dzīvnieku ādām vai akmeņiem.

Kā vēsta dažādi vēstures avoti, koka durvju pirmsākumi meklējami Senajā Ēģiptē. Tiek uzskatīts, ka tieši tur radušās pirmās koka durvis, kas tika izgatavotas no sikomora (ficus sycomorus) koksnes. Vēl nedaudz vēlāk durvis sāka izgatavot arī no bronzas un dzelzs, kuras tāpat kā mūsdienās, izmanto telpām ar pastiprinātu drošību.

Vissenākās cilvēcei zināmās durvis no koka tiek datētas 4. gs. p.m.ē. un tās pat tika restaurētas 1750. gadā.

17. gs. Francijā lielu popularitāti un atzinību bija guvušas stiklotas koka iekšdurvis, savukārt pašas pieprasītākās, vērtīgākās un līdz ar to arī pašas dārgākās durvis visā Eiropā tika izgatavotas Itālijā. Šos Itālijas durvju meistarus 18. gs. ne jau velti mēdza dēvēt par koka burvjiem.

19. gs. sākumā par koka durvju izgatavošanas līderi visā Eiropā kļuva Francija, kas durvju dizaina ziņā turpināja ievērot Seno Ēģiptiešu tradīcijas. Jauno vērtņu dizainu franči nosauca par „Ēģiptes atgriešanos”. Par ļoti populāru un pieprasītu durvju izgatavošanas materiālu kļuva sarkankoks. 19. gs. beigās durvju izgatavošanai aizsākās jauns periods, kas izceļas ar durvju vērtņu dizaina izmeklētu izsmalcinātību. Šo periodu 19. gs. pēdējā ceturksnī dēvēja par liberty (no angļu val. brīvība), savukārt 20. gs. pirmajā ceturksnī – Art Deco.

Galvenais uzsvars no ražotāju puses ir kvantitāte, nevis durvju estētiskā pievilcība un ekskluzivitāte.

20. gs. ir ievērojams ar uzņēmējdarbības un industriālās ražošanas uzplaukumu. Šajā laikā uzsāk koka durvju masveida ražošanu. Galvenais uzsvars no ražotāju puses ir kvantitāte, nevis durvju estētiskā pievilcība un ekskluzivitāte. Koka ārdurvis zaudē savas tirgus pozīcijas, tās pakāpeniski nomaina metāla durvis, savukārt koka iekšdurvju apgrozījums strauji pieaug visā pasaulē.

Ja pagājušā gadsimta vidū durvju dizainam netika piešķirta pietiekami liela nozīme, tad mūsdienās durvju dizains ir kļuvis par izšķirošo faktoru iekšdurvju izvēlē.

Ražots Latvijā:

Liepājas šoseja 19, Dobele, Latvija, LV-3701

(piegāde un montāža visā Latvijā)

Tālrunis: (+371) 26579425
Fakss: (+371) 67940735
e-pasts: info@vks.lv